Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Straszyk australijski
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Extatosoma tiaratum (Straszyk australijski)

Nazwa
Extatosoma tiaratum. Straszyk australijski.

Występowanie
Jak sama nazwa wskazuje, Australia.

Wygląd i dymorfizm płciowy
Wśród "australijczyków" występuje duży dymorfizm płciowy. Samica jest od samca większa, masywniejsza i ponieważ przechodzi jedną wylinkę więcej od samca, także silniejsza. Głowę ma stożkowatą (właściwie przypomina istotę z innego świata), jest barwy ciemnobrązowej, brązowej lub piaskowej. Na pierwszy rzut oka kojarzy się z oderwanym kawałkiem kory drzewa. Ma nieuformowane skrzydła. Samiec jest mniejszy, smuklejszy i wyposażony w skrzydła, które w momencie zagrożenia rozpościera. Bardzo dobrze lata, więc trzeba uważać, by nie wybrał się na daleką wędrówkę po naszym mieszkaniu. Widoczne u niego są cztery większe wyrostki na ciele. Straszyki australijskie rozmnażają się płciowo, jeśli mamy samczyka lub partenogenetycznie, gdy go nie mamy. W przypadku tego gatunku należy uważać na chów wsobny (występujący przy rozmnażaniu płciowym), czyli przekazywanie ciągle tych samych genów. Młode mogą być słabe i chore. Warto zawczasu nawiązać kontakt z innymi chodowcami i wymieniać się osobnikami. Pamiętajmy, by młodym zapewnić ZAWSZE świeże pożywienie. Nieświeże liście mogą powodować dużą umieralność larw. Uwaga: na wyklucie się larw trzeba niekiedy czekać bardzo długo, od 6 do 12 miesięcy, ale bywały też przypadki, gdy młode "australijczyki" wykluwały się z jaj dopiero po 18 miesiącach. Młodym należy zapewnić dość urozmaicony pokarm, gdyż potrafią się przywyczaić do jednego gatunku liści i potem nie chcą jeść niczego innego.

Pożywienie
Straszyki australijskie są okropnymi żarłokami, więc trzymajmy ich tylko tyle, ile jesteśmy w stanie wykarmić. Dorosłe jedzą bardzo dużo. Żywią się jeżyną, maliną, wiśnią. Aby zapewnić owadom pożywienie na zimę, można zamrażać świeże liście np. jeżyny. Pamiętajmy jednak, że zimą nie znajdziemy liści wiśni, czy maliny, więc lepiej przyzwyczaić owady do jeżyny, której zimozieloną odmianę znajdziemy zimą pod śniegiem.

Warunki do życia
W terrarium należy utrzymywać wilgotność ok. 70-80% i temperaturę ok. 22 stopni Celsjusza (nie powinna przekraczać 25). Dla niedojrzałych straszyków wystarczą zwykłe gałązki, dostosowane do rozmiaru owada. Przy dorosłych, ponieważ są dość duże i masywne (samice potrafią ważyć nawet 25g), należy unikać łamliwych, kruchych gałęzi. Dorosłe osobniki nie są już tak ruchliwe, jak larwy, ale wielkość terrarium należy dostosować do wielkości owadów. Zwróćmy uwagę, czy nie jest im ciasno i czy nie obgryzają sobie nawzajem czułków. Śmiało można je trzymać z innymi łagodnymi straszykami, zwracając uwagę, czy bardziej ruchliwe osobniki nie podgryzają innym gatunkom łapek.

Terrarium
Dla 4 dorosłych owadów 25x25x40-60 cm (dł/szer/wys)

Ciekawostki:
- w swoim naturalnym otoczeniu straszyki australijskie jedzą liście eukaliptusa;
- podrażnione lub zdenerwowane, wydzielają zapach podobny do sera;
- przestraszone zawijają odwłok i przyjmują postawę typową dla skorpiona;
- na głowie tego straszyka, widzianej z tyłu, można ujrzeć twarz


Autor: SiwuS
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 3

Odsłon:15333983
Dziś240
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.022 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji