Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Bufo bufo (Ropucha szara)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Bufo Bufo (Ropucha szara)

Nazewnictwo:
Bufo bufo. Ropucha szara.

Wielkość:
Samica większa do 13 cm, samiec 7 cm. Waga samicy to 50-120 g, samiec zaś od 10 do 15 g.

Długość życia:
30-40 lat

Występowanie:
Żyje w całej niemal Europie, w łagodnym pasie Azji aż po Japonię i w Afryce Północno-Zachodzniej. Znaleźć ją można w Irlandii, na Korsyce, Sardynii i Balearach.

Pożywienie:
Dorosła ropucha szara żywi się pokarmem zwierzęcym. Łowi małe bezkręgowce: pająki, mrówki, dżdżownice, ślimaki, muchy i żuki. Nie są dla niej przeszkodą jad ani żądła pszczół. Zjada także małe żaby, jaszczurki, salamandry oraz myszy. Ropucha szara poluje w nocy, kiedy z wolna przechodzi przez swe terytorium w poszukiwaniu odpowiedniego łupu. Resztę czasu siedzi w bezruchu i czeka, aż zdobycz sama się zbliży. Choć ropucha umie pływać i szybko biegać, jest raczej mało ruchliwym zwierzęciem. Kiedy ofiara się poruszy, ropucha wysuwa swój długi, lepki język, który natychmiast wciąga wraz z przylepionym łupem. Ropuchy nie mają zębów ani ślinianek i rozdrabniają zdobycz o podniebienie twarde. Kiedy ropucha połyka tak rozdrobniony kęs, oczy jakby cofają się jej do oczodołów. Ropuchy walczą między sobą o pożywienie próbując się nawzajem popychać. Czasem zjadają młode własnego gatunku.

Rozmnażanie:
Natychmiast po przebudzeniu się ze snu zimowego, Samce wyruszają w kierunku najbliższego zbiornika wodnego. Samice wabione ich nocnym kumkaniem przybywają około dwóch tygodni później. Samica po dotarciu do wody natychmiast jest łapana przez samca, który wchodzi jej na grzbiet i mocno obejmuje przednimi kończynami. Mimo, że tylko jeden samiec może się utrzymać na grzbiecie samicy, wiele innych samców próbuje go zrzucić i rozpoczyna się walka, która trwa czasem nawet kilka dni. Zapłodniona samica składa w wodzie dwa sznury zapłodnionych jajeczek w śluzowatej otoczce, które samiec również w wodzie zapładnia. Po 8-12 dniach wykluwa się potomstwo, którym rodzice się nie interesują. Po 20 dniach (poprzez stadium pośrednie bez oczu i otworu ustnego) rozwijają się kijanki z ogonem, oczyma, otworem gębowym o szerokich „wargach”, z dwoma rzędami zębów. Kijanki oddychają skrzelami i żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym. Kijankom wyrastają stopniowo kończyny, ogon i zęby zanikają, a nad skrzelami tworzy się błona. Powstaje w ten sposób miniatura dorosłej ropuchy, oddychająca płucami.

Tryb życia:
Ropucha szara w lecie żyje najczęściej samotnie, zimę spędza nierzadko z kilkoma osobnikami. Popadają one w specjalny stan odrętwienia, który nie jest właściwym snem. Ropucha przez całą zimę nie przyjmuje pożywienia i żyje ze zgromadzonych w ciele zasobów tłuszczu. Post kończy się wiosną, po okresie głodowym. Wypłoszona lub zagrożona ropucha wydziela z gruczołów skórnych dwa jady. Pierwszy z nich, wydzielany przez gruczoły na grzbiecie i piersi, jest bezbarwną substancją oszałamiającą i paraliżującą. Drugi jad jest gęsty i biały. Ropucha wydziela go, przeważnie jedynie jeśli czuje się bezpośrednio zagrożona.

Autor: SiwuS
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334035
Dziś292
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.134 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji