Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Tritrus cristatus.
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Tritrus cristatus (Traszka grzebieniasta)

Nazwa
Triturus cristatus. Traszka grzebieniasta.

Występowanie
Zamieszkuje Europę, Wyspy Brytyjskie i część Azji. Żyje na nizinach i w górach do wysokości 2000 m.

Wielkość:
Długość: samice do 17 cm, samce do 14 cm.

Długość życia:
10 lat

Tryb życia:
Traszka grzebieniasta to właściwie "żaba z ogonem". Podobnie jak żaby należą do płazów, a zatem zwierząt, którym do życia potrzebny jest i ląd, i woda. Delikatna i porowata skóra traszki musi być wilgotna, dlatego zwierzę nie może żyć w suchym środowisku. W okresie, kiedy żyje na lądzie, traszka ukrywa się między wilgotnymi kamieniami lub pod zwalonymi pniami drzew, porośniętymi mchem. Z kryjówki wychodzi w nocy i wyrusza na polowanie przez wilgotną trawę i butwiejące liście. Wiosną, w porze tarła ryb, traszka powraca do wody, gdzie pozostaje do późnego lata. Traszka jest zwierzęciem zmiennocieplnym, dlatego aktywna jest tylko wówczas, kiedy temperatura jej ciała jest wystarczająco wysoka. W lecie warunek ten zazwyczaj jest spełniony. W zimie, kiedy temperatura spada, traszka popada w stan odrętwienia.

Zimowe odrętwienie:
Traszka utrzymuje swoją temperaturę ciała przejmując ciepło z otoczenia. Jesienią, kiedy temperatura zaczyna spadać, spowolniają się wszystkie funkcje w ciele traszki. Aby organizm nie został przeciążony, traszka popada w stan odrętwienia i tak przeczekuje tę niesprzyjającą porę. Wraz z wzrostem temperatury otoczenia, odradzają się funkcje życiowe. Niektóre traszki zimują pod wodą, ale większość opuszcza jesienią wodę, wyszukuje różne szczeliny i otwory w wilgotnej ziemi lub wchodzi pod kamienie.

Pożywienie
Traszka jest dość powolna. Podczas łowów zjada prawie wszystkie małe zwierzęta, które może schwytać i połknąć. Jeśli porusza się na lądzie, zbiera owady, robaki czy mięczaki. W wodzie chwyta małe skorupiaki, jajka i kijanki żab, czasem i własne potomstwo. Na lądzie wyszukuje pokarm za pomocą wzroku i reaguje na najmniejszy ruch. Pod wodą polega na swym, węchu i rozwiniętym systemie specjalnym, umiejscowionym na głowie i po boku ciała komórek, które reagują na różne fale ciśnienia i drgania. Traszka najpierw namierza zdobycz, a później wyciąga ku niej swój lepki język, którym ją chwyta. Zęby traszki nie nadają się do gryzienia, służą tylko do mocnego chwytania zdobyczy.

Rozmnażanie:
Pora godowa traszek przypada na wiosnę. Traszka opuszcza swą zimową kryjówkę i wraz ze wzrostem temperatury staje się coraz żwawsza, po czym udaje się do wody. W tym nowym środowisku samcom wyrasta grzebień, na grzbiecie, i na spodniej stronie płaskiego ogona.


Autor: SiwuS
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334397
Dziś184
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji