Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Centruroides margaritatus
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Centruroides margaritatus

Wygląd:
Centruroidesy należą do skorpionów o można by powiedzieć kompaktowym układzie ciała . Są płaskie i posiadają wąskie szczypce z widoczna długą metasomą (zaodwłokiem). Ten skorpion dorasta od 8-10 cm

Występowanie:
Największą populacje tego skorpiona można spotkać w Afryce (Senegal , Wybrzeże Kości Słoniowej, Sierra Leone)

Zachowania :
Jest to skorpion z rodziny Buthidae tak wiec bardzo mocny jad jest jego osobniczą cechą . Ten gatunek jest niezwykle agresywny i szybki. Zdecydowanie w obcowaniach z tym gatunkiem należy posługiwać się pincetą 30 cm

Terrarium:
Pojemnik hodowlany o wymiarach 25x25x25 nada się dla grupy tych skorpionów ( 3 samice 1 samiec). W terrarium należy umieścić dużo kryjówek w postaci kawałków kory czy też łupków piaskowca co zapobiegnie i zminimalizuje zjawisko kanibalizmu. Jako podłoże doskonała będzie mieszanka włókno kokosowe, żwirek mieszany i piasek tak, aby powstała warstwa ok. 10-12 cm.

Temperatura:
26-28 st.C w dzień, a nocą 20-24 st.C, aby zapewnić taki gradient temperaturowy, należy zamontować żarówkę 15W lub ogrzewać matą bądź kablem grzewczym ( ja osobiście preferuje maty grzewcze)

Wilgotność:
Zważywszy na biotop tego pajęczaka, wilgotność należy utrzymywać 40-60 %. Żeby spełnić te o to warunki należy średnio co 2 miesiące zraszać terrarium letnia odstana wodą.

Żywienie:
Centruroides margaritatus nie należy do gatunków wybrednych, aczkolwiek czasami zdarza się u nich post ponad 4 miesięczny. Ten skorpion skonsumuje wszystko co da rade pokonać wiec będą to :
świerszcze
mączniki młynarki
drewnojady
i szarańcze (subimago - nie dorosłe).

Linienie :
Proces zrzucania starego chitynowego naskórka u tych skorpionów jest zależny od warunków panujących w naszym terrarium. Większa temperatura i większa ilość dostępnego pokarmu powoduje szybszy metabolizm zwierzęcia, co wiąże się ze szybszym wzrostem, czyli procesem linienia.
Przed linieniem skorpion odmawia przyjmowania pokarmu i najczęściej pości od 2 tygodni do 2 miesięcy. Oczywiście jego barwy stają się również bardziej matowe i zaczynają lekko błyszczeć pod światłem. Jeżeli nasz skorpion wykazuje te objawy to z pewnością będzie miał linienie. Przed tym procesem nie należy skorpiona niepotrzebnie niepokoić tzn. podawać mu pokarmu i otwierać permanentnie pudełeczka ze skorpionem, bądź terrarium. Podczas linienia w terrarium bądź też pudełku hodowlanym nie może być nawet ani jednego świerszcza, gdyż jakiekolwiek poruszenie się w bliskim obrębie naszego skorpiona powoduje uwiezienie go w starej skórze, co wiąże się jednoznacznie z utrata naszego zwierzęcia.

Dymorfizm płciowy :
Ewidentnie widać różnice płci u tego gatunku, samiec posiada dłuższe i lekko rozchylone pektyny, natomiast samica ma te pektyny krótsze.

Rozmnażanie
Rozmnażanie u tego gatunku przebiega bardzo podobnie, można powiedzieć, że identycznie jak u wszystkich gatunków skorpionów, a mianowicie samiec łapie partnerkę szczypcami i rozpoczynają "rytualny taniec" godowy. Samiec nakłuwając partnerkę ( są to tylko i wyłącznie tzw. suche ukłucia) naprowadza ja do swojej norki, gdzie składa spermatofor ( pakiet spermy). Gdy już to zrobi, nie puszcza partnerki, a jeszcze bardziej ja naprowadza na złożony wcześniej spermatofor . Po tym ze procesie oddala się od samicy i już później, również wchodzą sobie w drogę ( oczywiście nie dotyczy to osobników w naszych terrariach, które przy ograniczonej przestrzeni życiowej muszą być skazane na życie w grupie).Samica po paru miesiącach rodzi żywe młode, które od razu wchodzą jej na grzbiet i tam też zrzucają pierwsze linienia. Po tym jak młode zejdą z grzbietu matki, można je porozdzielać lub trzymać razem w odpowiednio dużych i z dużą ilością kryjówek, pojemnikach hodowlanych. Młode zjadają wylęg świerszcza oraz wylęg mącznika młynarka (niekoniecznie żywe), oczywiście nie pogardzą też pinkami.

Uwagi :
Ten gatunek jest trudny w hodowli dla osób zaczynających przygodę z tymi wspaniałymi pajęczakami. Jest on również bardzo mocno jadowity przy manipulacji w terrarium zalecana wszelka ostrożność !!


Autor: faunar
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334033
Dziś290
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.067 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji