Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Brachypelma emilia
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Brachypelma emila

Wprowadzenie :
Brachypelma emilia Autor: Kamil_15
Gatunek ptasznika odkryty w 1856 roku przez White'a. Na wolności można go spotkać w Meksyku, Panamie bądź na Kostaryce.

Wygląd :
Atrakcyjnie ubarwiony ptasznik. Posiada czarny odwłok porośnięty rudawo-czerwonymi włosami. Karapaks blado-pomarańczowy z czarnym znaczeniem. Odnóża czarne z goleniami koloru karapaksu.

Rozmiar :
Brachypelma Emilia dorasta do ok. 7 cm.

Charakter :
Ptasznik spokojny i w miarę powolny, zaniepokojony najczęściej (jak wszystkie Brachypelmy) broni się wyczesywaniem włosków parzących z odwłoka. Rzadko kąsa, lecz należy nie prowokować pająka i nie narażać na niepotrzebny stres. Jad jest słaby, nie zagraża życiu zdrowego człowieka, lecz może zaszkodzić osobie uczulonej na jad owadów. Mimo jego łagodnego usposobienia należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z nim.

Terrarium :
Powinno mieć wymiary standardowe jak dla ptasznika naziemnego, czyli np. 30x20x20 lub 30x30x30 (dł., szer., wys.). Jako podłoże najlepiej sprawdza się włókno kokosowe (do nabycia w sklepach zoologicznych), którego warstwa powinna mieć grubość ok 5-6 cm. Podstawową rzeczą w terrarium jest także kryjówka, którą możemy zrobić z połowy łupiny kokosa lub z odwróconej doniczki. Aby pająk mógł się napić powinniśmy wstawić płytka miseczke z wodą, dzięki niej będzie łatwiej utrzymać wilgotność w terrarium. Kolejną sprawa jest wystrój naszego terra, można użyć do tego celu sztucznych lub żywych roślin. Podczas urządzania terrarium dla ptasznika należy myśleć głównie o bezpieczeństwie i wygodzie naszego pupila.

Temperatura i wilgotność :
Temperatura powinna się utrzymywać w granicach 25-27°C. W nocy może być niższa, ale nie powinna spaść poniżej 20°C. Wilgotność utrzymujemy ok. 70%.

Żywienie:
Młodym podajemy: pinki, larwy mączniaka młynarka, wylęg świerszczy. Dorosłe to samo, ale w większych ilościach i większych rozmiarów. Raz na jakiś czas dorosłemu osobnikowi można podać mysiego oseska, po czym możemy nie karmić ptasznika nawet miesiąc.

Dymorfizm płciowy :
Samica jest masywniejsza i większa niż samiec. Dojrzały samiec posiada na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (bulbusy) a na pierwszej parze odnóży pojawiają się haczyki.

Rozmnażanie :
Samicę przed dopuszczeniem do samca należy dobrze nakarmić aby zapobiec zjedzeniu przez nią samca. Kokon z młodymi pojawia się miedzy 60 a 120 dniem po kopulacji. Młode wylęgają się po ok. 60 dniach. W kokonie można znaleźć setki maluchów.

Uwagi :
Spokojny pająk polecany dla początkujących hodowców. W terrarium trzymać pojedyńczo.


Autor: MuDv@yne - Maciej Kołodziejczuk
Gadu-Gadu: 4508230
E-mail: mudvayne@tenbit.pl

Autor zdjęć: Kamil_15

Korekta: K@M!L0
komentarz[4] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334385
Dziś172
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.023 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji