Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Hadrurus arizonensis
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Hadrurus arizonensis

Wygląd :
Jest to średniej wielkości skorpion dorastający przeważnie do 14 cm. Posiada on mocny telson, zaś na końcu telsona widać charakterystyczne rude włoski. W jego barwach przeważają kolory piaskowe.

Występowanie :
Jest to skorpion zamieszkujący Amerykę Północną.

Zachowania :
Ten gatunek jest szybki i agresywny. Ponadto może rozpylić jad na odległość 25 cm przez co staje się potencjalnie niebezpieczny. Po ukłuciu przez tego skorpiona nie występują żadne większe obrażenia jedynie swędzenie bądź też pieczenie ( oczywiście nie dotyczy to alergików !!)

Terrarium :
Pojemnik hodowlany o wymiarach 25x20x20 będzie odpowiedni. W terrarium należy umieścić korę lub łupki piaskowca pod którymi skorpion wykopie sobie norę. W terrarium mogą się znaleźć sztuczne rośliny,
co podniesie niewątpliwie walory estetyczne terrarium. W wielu hodowlach z tymi skorpionami raczej nie stosuję się pojemniczków z wodą, gdyż woda szybko wysycha pod wpływem temperatury panującej w pomieszczeniu hodowlanym. Spryskiwanie terrarium znajdzie tu bardziej efektywne rezultaty. Podłoże powinno się składać z piasku, żwirku, włókna kokosowego tak aby powstała grubość ok 10 cm. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w terrarium o wymiarach 25x20x20 to można również kupić lub zrobić mniejsze terrarium o wymiarach 18x15x20 tylko należy uwzględnić też fakt iż trzeba koniecznie zrobić tylną ściankę terrarium, do tego najlepiej będzie pasować zaprawa + łupki piaskowca lub zaprawa + styropian z ciekawym "pustynnym" pigmentem.

Wilgotność :
Powinna się utrzymywać na poziomie do 50%, aby zapewnić takie warunki, należy spryskiwać lekko całe terrarium raz w miesiącu.

Temperatura :
28 - 30 st. C

Żywienie :
Ogólnie rzecz biorąc Hadrurus arizonensis skonsumuje wszystko, co da radę pokonać a więc będą to :
świerszcze
szarańcza wędrowna
małe karaczany
drewnojady
mączniki młynarki
mysie oseski ( nie częściej niż raz na rok )

Rozmnażanie :
Na wolności te skorpiony mnożą się zazwyczaj w porze suchej ( kwiecień - lipiec) jednakże w terrariach niema to większego znaczenia. Niektórzy hodowcy symulują właśnie powyżej przeze mnie wspomnianą porę suchą, aby bardziej "podnieść apetyt seksualny" skorpionów. Jeżeli chcemy zasymulować porę suchą to należy obniżyć temperaturę w terrariach ( stopniowo oczywiście) do 18 - 20 st. C bo takie właśnie temperatury występują w rodzimym środowisku tego gatunku. Jeżeli jednak nie chcemy symulować pory suchej, to utrzymujemy temperaturę optymalna w naszych terrariach. Skorpiony umieszczamy na neutralnym gruncie i terenie ( czyt. inny pojemnik ). Para do kopulacji przystępuje następująco: samiec porywa samice w "szaleńczy taniec" ( czyt. taniec godowy). Samiec bardzo często wobec partnerki stosuje suche ukłucia (czyli bez użycia do tego jadu )którymi naprowadza partnerkę na złożony spermatofor który najczęściej składa w swojej norce. Ciąża u skorpionów jest zależna przede wszystkim od warunków w naszych terrariach. Skorpiony bowiem mają zdolności do opóźniania ciąży i rodzenia w dogodnych dla nich warunkach. Młode po urodzeniu wchodzą na grzbiet matki i opuszczają go wraz z przejściem 2 lub 3 linienia, co ma miejsce najczęściej w ciągu miesiąca bycia z matka. Młode skorpioniki nieco usamodzielnione, należy powkładać do pojemniczków na mocz oraz "kliszowek". Grubość podłoża nasypana do polowy pojemniczka młodych Hadrurusów jest w zupełności wystarczająca. Małe "pociechy" powinny zjadać juz bez problemów wylęg świerszcza oraz wylęgi mącznika młynarka. Temperatura dla młodych powinna być nieco mniejsza niż dla dorosłych, ok. 24 st. C a wilgotność większa nawet do 70 % w takich warunkach młode skorpiony na pewno będą się prawidłowo rozwijać.

Uwagi:
Skorpion przed linieniem jest mocno matowy i jest to łatwo widoczne "gołym" okiem. Młode skorpiony sa równie agresywne jak dorosłe. Ciężko dostępny w Polsce.


Autor: faunar
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333980
Dziś237
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.028 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji