Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Psalmopoeus pulcher
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Nazwa
Psalmopoeus pulcher (Panama Blonde)

Wprowadzenie
Występuje głównie w Panamie i Kolumbii. Gatunek sklasyfikowany przez Petrunkevitch'a w 1925 roku. Nie jest objęty listą CITES.

Długość życia
Samice nawet do 20 lat, samce pół roku po ostatniej wylince (2-3 lata).

Wielkość i wygląd
Dorastają do 8 cm ciała i ponad 20 cm z nogami. Gatunek ten jest podobny do P. cambridgei, jednak jest bardziej ubarwiony. Całe ciało pokrywają gęste włoski, natomiast na odwłoku są one krótkie i równe co daje efekt zamszu. Dominującymi kolorami są jasny brąz i pomarańcz. Zdarzają się też przebłyski różu. Tak jak P. cambridgei na odwłoku widać charakterystyczny wzór, który zanika u dorosłych samców.

Biotop
Zamieszkują dziuple w drzewach lasów deszczowych. Często gatunek ten przebywa na mchu porastającym drzewa. Jeśli ptasznik nie może znaleźć dziupli, przystosowuje do siebie pewną część drzewa, oplatając ją pajęczynami. Powstaje w ten sposób efektowne gniazdo.

Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień powinna wynosić ok 26-28 stopni, w nocy może spaść nawet do 20 bez szkody dla pająka. Wilgotność w granicach 70-80%.

Terrarium
30x30x40 (dług x szer x wys). Podłoże to torf lub włókno kokosowe. Aby pająk czuł się bardziej komfortowo, oklejamy tylną ścianę korkiem lub gipsem. Dobrze jest też przykleić mech. Do tego w terrarium powinny znajdować się konary lub jakaś sztuczna dziupla. Karmienie Mniejszym osobnikom podajemy muchy lub ich larwy. W miarę wzrostu ptasznika, podajemy świerszcze, ćmy, a nawet większe owady latające jak np. ważki.

Rozmnażanie
Dość proste. Pająki często kopulują. Samica na 90% przypadków będzie agresywnie nastawiana do samca i może go zjeść. Kokon powstaje w przeciągu 7-9 tygodni. Wykluwa się z niego stosunkowo mało młodych - ok 100-200 sztuk. Po 3 tygodniach stają się już samodzielnymi pajączkami.

Uwagi
Pająk dla średnio-zaawansowanych hodowców. Nadaję się jako pierwszy nadrzewny. Jad ma dość słaby, jednak silniejszy niż P. cambridgei. Ptasznik szybki i zwinny, dlatego początkujący będą mieli z nim problem. Rzadko zdarza się osobnik agresywny, najczęściej ratuje się ucieczką.

Autor: AsOoK

Korekta: K@M!L0
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333962
Dziś219
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.406 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji