Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Xenopus laevis (Żaba szponiasta)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     NAZWA:
Żaba szponiasta, platana.

WIELKOŚĆ:
Samce do7cm, samice do ok. 10-12cm.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Ta wyjątkowo wytrzymała i odporna żaba dożywa nawet 30lat(!).

WYSTĘPOWANIE:
Południowa Afryka.

ŚRODOWISKO:
Żaba ta zamieszkuje różnego rodzaju wody stojące na terenach stepowych.

WYGLĄD:
Żabka ta różni się od swoich najbliższych krewnych przede wszystkim tym, że ma bardzo gładką skórę grzbietu. Jest krępa i posiada masywny rozszerzający się ku tyłowi tułów, ma krótkie i słabo umięśnione łapki przednie oraz mocne tylne z długimi palcami połączonymi ze sobą błonami pławnymi. Tylko trzy wewnętrzne palce posiadają ostre pazurki. Górna część żeby zwykle ma barwę jasnobrązową z szarobrązowymi plamami, dolna zaś jest biaława. Niezwykłe wrażenie dają umieszczone na grzbietowej stronie spłaszczonej głowy małe oczka, którymi żaba patrzy ukośnie do góry.

ZACHOWANIE:
Żaby te choć nie dla wszystkich są uosobieniem piękna to jednak zwracają na siebie uwagę terrarystów dzięki swoim ciekawym zachowaniom. Żaby szponiaste nie mają języka, więc muszą pomagać sobie palcami przednich łap w jedzeniu czegokolwiek. Pewien zoolog określił ich mianem „wodnych małp” czym chciał zaakcentować ten niewątpliwie interesujący sposób jedzenia.

OSWAJANIE:
Na początku są bardzo nieśmiałe i płochliwe, szybko jednak zdają sobie sprawę, że człowiek nie jest dla nich żadnym zagrożeniem. Staja się wówczas bardziej śmiałe, ciekawskie i odważne. Błyskawicznie uczą się przyjmować pokarm z ręki albo pęsety trzymanej przez opiekuna.

AKWARIUM:
Żaba ta przystosowana jest całkowicie do życia w wodzie. Potrzebuje średniej wielkości akwarium o minimalnych rozmiarach dna 60x40cm. Oczywiście im większe akwarium tym lepiej. Na dnie powinien znajdować się żwirek lub gruby piach. W akwarium nie może zabraknąć dużych kamieni, smolnych korzeni, które powinny wystawac trochę ponad powierzchnię wody. Umożliwiają one żabce ukrycie się, oraz bardzo mocnych wodnych roślin. W przypadku delikatnych roślin zostaną bardzo szybko zniszczone przez te "brutalne" i energiczne żabki.

TEMPERATURA:
Optymalna temperatura wody w lato powinna wynosić 20-28*C, choć te wytrzymałe żeby dobrze znoszą zarówno wyższe jak i niższe temperatury. W czasie spoczynku wskazane jest obniżenie temperatury do 10-16*C.

OŚWIETLENIE:
Oświetlenie nie jest niezbędne lecz bardzo wskazane.

ŻYWIENIE:
Żaby szponiaste są bardzo łapczywymi, wszystkożernymi stworzeniami. Karmimy je przede wszystkim rurecznikami, larwami komarów i ochotek, dżdżownicami i innymi owadami. Od czasu do czasu można również podać im kawałki mięsa, np. paski serc wołowych, którymi trzeba jednak pomachać przed nosem żaby, tak by zwróciła na to uwagę.

CIEKAWOSTKI:
Ta niepozorna i mało wymagająca żaba znacznie przyczyniła się do rozwoju medycyny. Przed wynalezieniem nowoczesnych metod wykrywania wczesnej ciąży służyła do przeprowadzania tego typu testów. Wyglądało to mniej więcej tak że żabie, która była jeszcze dziewica wstrzykiwano mocz kobiety, która podejrzewała, ze jest w ciąży. Jeśli w ciągu 24 godzin żaba złożyła skrzek oznaczało to, ze dana kobieta jest w ciąży. Działo się tak dlatego, że pewne hormony obecne w moczu przyszłej mamy umożliwiały składanie jaj przez żabkę.

UWAGI:
Gatunek bardzo odporny, nie sprawiający żadnych problemów, polecany dla początkujących.Autor: EwuśQakomentarz[4] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334398
Dziś185
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.022 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji