Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Larwy drewnojada (Zophobas morino)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Larwy drewnojada (Zobhobas morino)

Występowanie
Chrząszcze i ich larwy żyją w próchniejącym i rozkladającym się drewnie w Ameryce Centralnej i Poludniowej.

Wielkość i Wygląd
Postacią doroslą jest chrząszcz Zophobas morino osiągający dlugość ciala do 3,5 cm. Charakterystyczną cechą doroslych chrząszczy jest to, że wydzielają nieprzyjemną woń i posiadają twarde pancerzyki chitynowe, więc nie stanowią dobrego pokarmu dla ptaszników. Larwy natomiast o dlugości 5-6 cm nadają się do tego celu wyśmienicie. Dorosle żuki są koloru czarnego, natomiast ich larwy są koloru mleczno żóltego, ich owalne cialo dzieli się na wyraźnie zaznaczone segmenty.

Terrarium
Za zbiornik hodowlany może poslużyć nam stare akwarium lub plastikowe pudelko. Na dnie zbiornika umieszczamy próchno drzew liściastych zmieszane z torfem. Dajemy również kilka warstw spróchnialego drewna i kawalki kory. Należy pamiętać, żeby podloże bylo zawsze lekko wilgotne. Samice chrząszczy skladać będą jaja w rozkladającym się drewnie, a mlode larwy znajdą w nim schronienie, w wydrążonych przez siebie korytarzach. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 25-30 C, a wilgotność 70%. Oświetlamy umiarkowanie i dbamy szczególnie o czystość w pojemniku, aby uniknąć infekcji roztoczy.

Karmienie
Larwy drewnojada jak i dorosle chrząszcze żywimy suchą karmą dla psów lub kotów, gotowanym mięsem, owocami, jarzynami i świeżymi, zielonymi liśćmi. Larwy są praktycznie wszystkożerne i zjedzą także inne larwy swojego gatunku.

Rozmnażanie
Samica sklada w próchnie jaja, z których (w temperaturze 25-30 C) po 8-12 dniach lęgną się larwy. Obficie karmione szybko rosną i już po 2-8 tygodniach zaczynają poszukiwać dobrego miejsca na przeobrażenie się, w tym celu świdrują drewno lub chowają się w dogodnym dla siebie miejscu. Postać dorosla - żuki, powstają w wyniku przeobrażenia po kolejnych 3-4 tygodniach i żyją przez okolo 5 miesiecy. Larwy przeznaczone na pokarm można przechowywać w temperaturze 15 C przez 2-3 miesiące.

Uwaga
W środowisku terrarystycznym są podzielone zdania, co do skarmiania larwami drewnojada zwierząt terrarystycznych. Zawierają w swoim ciele dużo tluszczu i nie są zbyt wartościowe pod wzgędem żywieniowym (stosunek fosforu do wapnia to 15:1). Bez przeszkód karmimy ptaszniki, skorpiony i modliszki. Jednak w przypadku gadów i plazów jest inaczej. Ich twarda, niestrawna powloka ciala może być przyczyną zaparć u gadów i plazów. Ponadto zwierzęta te polykają często żywe larwy, które mogą uszkodzić im żolądek i ściany jelita. Dlatego używajmu ich jako urozmaicenie diety gadów i plazów, a nie jako podstawowy pokarm.


Źródlo: "Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins
"Pająki ptaszniki"Pawel Cieślak
Wlasne obserwacje i hodowla

Autor: BoNo
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433496
Dziś1514
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji