Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Karaczan szary (Nauphoeta cinerea)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wygląd
Karaczany szare nie są takich pokaźnych rozmiarów jak Gromphadorhina portentosa czy Princisia vanwaerebeki, bo mierzą zaledwie 3-3,5 cm ciala.Zarówno samice jak i samce posiadają skrzydla koloru szarobrązowego. Na przedpleczu możemy zauważyć liczne plamki ukladające się niekiedy w piękne wzory. Pod skrzydlami kryje sie brązowy odwlok z plamkami na kazdym segmencie. Nogi są w kolorze jasnobrązowym, silne pokryte kolcami. Larwy nie posiadają skrzydel, są w kolorze ciemnego brązu przechodzącego w czerń. Rozpoznawanie płci u karaczanów szarych jest troche trudniejsze niż np. u Blaptica dubia. Jednym z pewniejszych sposobów rozpoznania płci jest sprawdzenie ostatnich sternitów odwłoka (końcowe, spodnie segmenty). Mały, podzielony segment świadczy o tym że jest to samiec, natomiast u samica występuje jeden duży segment. Pleć możemy również rozróżnić na podstawie budowy ciala owadów.Mianowicie samce są mniejsze z dluższymi wyrostkami rylcowymi (cerci) umieszczonymi na końcu odwłoka.W porównaniu z samicami posiadają też węższe skrzydla.

Występowanie
Ten gatunek karaczana w środowisku naturalnym możemy spotkać praktycznie wszędzie. Jest szeroko rozprzestrzeniony na calym globie poprzez jego świetne przystosowanie się do każdych warunków. Występuje licznie w Ameryce Północnej, Poludniwej i Środkowej, spotykany również w Południowo-Wschodniej Azji oraz w Afryce. Naukowcy zgodnie twierdzą, że Afryka jest kontynentem z którego Nauphoeta cinerea się wywodzi. Za pośrednictwem czlowieka karaczan rozprzestrzenil się na inne kontynenty, na których świetnie sobie radzi. Karaczan szary uwielbia wszelkiego rodzaju ciasne szczeliny w skalach oraz botwiejące dno lasu tropikalnego.

Terrarium i warunki hodowli
Hodowla tego karaczana jest dziecinnie prosta, nie sprawiająca rzadnych problemów. Trzymamy je nawet w starym akwarium o wymiarach 35X25X35 (dl. x szer. x wys.), pamiętając o zabezpieczeniu góry akwarium.Możemy to zrobić w dwojaki sposób: przykrywamy calośc szczelnie siatką o drobnych oczkach lub smarujemy brzegi akwarium 3 cm paskiem wazeliny. Oba sposoby zdają egzamin i zabezpieczają nas przed ucieczką karaczanów na wolność, ponieważ bardzo dobrze chodzą po gladkich powierzchniach. Do akwarium wstawiamy wytlaczanki od jajek zwiększając tym samym powierzchnie życiową owadów, jednak nawet przy dużym zagęszczeniu karaczany czują się świetnie. Wstawiamy również dwie miseczki, jedna na wode ( umieszczamy w niej np.platki kosmetyczne, żeby mlode owady się nie potopily) a druga na mokry pokarm (owoce, warzywa). Wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi karaczanów i ulatwia im linienie.Na dno akwarium nie kladziemy żadnego podloża, wtedy zdecydowanie latwiej utrzymać czystość i sprzątnąć ewentualnie psujące się resztki pokarmu.

Oświetlenie
Karaczany unikają światla, prowadzą skryty tryb życia, dlatego też rezygnujemy z jakiegokolwiek oświetlenia, chyba że celem ogrzania akwarium co przyspieszy proces wzrostu owadów.

Żywienie
Pokarm tego karaczana stanowi doslownie wszystko, jest wszystkożerny. Najlepiej jednak podawać owoce, warzywa, mięso drobiowe, suchą karmę dla psów, kotów, płatki owsiane, pokarm granulowany dla ryb, okruchy chleba.

Rozmnażanie i wychów mlodych
Po osiągnięciu dojrzalości plciowej owady są gotowe do kopulacji. Zauważamy wtedy taniec godowy samca przed samicą i wzajemne badanie się czulkami. Samiec unosi skrzydla wabiąc samice gruczolami zapachowymi, które umieszczone sie na jego grzbiecie. Karaczan szary jest owadem jajożyworodnym. Zaplodniona samica, wytwarza w swoim ciele pakiet jajeczek zwanych ooteką. Samica inkubuje jaja wewnątrz odwłoka regulując przy tym temperaturę ooteki po przez jej wysuwanie na zewnątrz odwloka. Proces ten potocznie zwany "wietrzeniem ooteki". Mlode wykluwają sie po 5 tygodniach i mierzą średnio 4-6 mm, w pierwszych godzinach życia kryją się pod cialem matki, potem rozpierzchają się po calym akwarium. Samica karaczana szarego podczas swojego doroslego życia jest w stanie wytworzyć 6 takich pakietów, w których znajduje się od 25 do 40 jaj. Żyją średnio rok.

Ciekawostki
Gorąco polecam tego karaczana jako pokarm dla ptaszników w różnym wieku. Zalety tych karaczanow to glównie bardzo szybkie rozmnażanie się oraz nie wymaganie troski ze strony hodowcy, każdy może sprostać wymaganiom tych owadów.Wszystko co dla świerszczy jest zabójcze (np. przesuszenie, pleśń) karaczany znoszą doskonale. Kanibalizm u tych owadów prawie nie występuję, na 100 urodzonych owadów dojrzalości plciową osiaga 98 sztuk. Istnieją dane mówiące o tym, że karaczan Nauphoeta cinerea jest prawdopodobnie zdolny do procesu partenogenezy (dzieworództwa). Gdy czują się zagrożone, pocierają nogami o cialo wydając różne dźwieki. Nauphoeta cinerea potrafi wytworzyć dźwieki dochodzące do 60 decybeli. Karaczany mimo dużysz skrzydel nie latają.

Uwagi
Karaczany opanowaly sztukę chodzenia po gladkich powierzchniach.Dlatego istnieje ryzyko wydostania sie ciężarnej samicy i rozrodu poza akwarium. Kraczany szare wyksztalcily jeszcze inny system obrony, a mianowicie wydzielanie cuchnącej woni, która może być uciążliwa dla alergików.

Źródlo:
"Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins

Autor: BoNo
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433535
Dziś1553
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.023 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji