Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Megaphobema robustum (brak polskiej nazwy)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Megaphobema robustum (Strand, 1907) (Brak polskiej nazwy)

Wielkość
Ten gatunek ptasznika dorasta do 7-8 cm długości ciała przy rozstawie odnóży do 20 - tak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o samice. Natomiast samce, jak w przypadku innych gatunków ptaszników są zdecydowanie mniejsze o smuklejszej budowie ciała z dłuższymi odnóżami.

Długość życia
Jak większość ptaszników również M. robustum są stworzeniami długowiecznymi, samice dożywają nawet do 20 lat, natomiast samce padają po 1-1,5 roku po ostatniej 11-13 wylince.

Występowanie
M. robustum zamieszkuje lasy deszczowe Kolumbii i Brazylii.

Wygląd i rozpoznawanie płci
Jeden z piękniejszych ptaszników znajdujący się w hodowlach terraryjnych. Pająk w kolorze rdzy ma nabrzmiałe krętarze i uda trzeciej pary nóg. Uda są czarne, rzepki, golenie i przedstopia czerwonawo brązowe. Tylne nogi są długie. Głowotułów i odwłok są koloru czarnego lub czerwonawo brązowego. Szczecinki na odwłoku mają kolor czerwony lub rdzawy. Na nogach występują boczne pasy. Podczas rozpoznawania płci kierujemy się wielkością dorosłych osobników. Samica jest bardziej masywna od samca, posiada również krępe odnóża. Nie ma różnicy w ubarwieniu pomiędzy dorosłymi osobnikami różnych płci tego gatunku. Samce na pierwszej parze odnóży na goleniach posiadają haczyki i bulbusy na nogogłaszczkach. W przypadku młodszych osobników rozpoznajemy pleć po wylince. U samicy doszukując się komory nasieniowej z charakterystyczną "klapką".

Terrarium i jego wystrój
Terrarium typowe jak dla ptaszników naziemnych. Na dno wysypujemy 3- 5 centymetrową warstwę podłoża. Do tego celu możemy użyć substratu kokosowego, torfu lub ziemi ogrodowej. W terrarium powinna znaleźć się kryjówka, w której ptasznik będzie czuł się bezpiecznie, może to być polówka łupiny orzecha kokosowego, średniej wielkości doniczka lub gotowa jaskinia dostępna w sklepach zoologicznych. Terrarium dla dorosłego ptasznika powinno mieć wymiary 35x25x35 (dług. x szer. x wys). Młode osobniki trzymamy w pojemnikach odpowiadających ich wielkości (np. pojemnik na mocz, plastikowe pojemniki po żywności itp.).Dopiero przy wielkości ciała około 4-5 cm przenosimy do docelowego terrarium. W wewnątrz terrarium umieszczamy miseczkę z wodą, która pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności oraz korzeń dla estetycznego wyglądu lokum naszego podopiecznego.

Temperatura i wilgotność
Podczas dnia utrzymujemy temperaturę na poziomie 24-26 C, ze spadkami w nocy do 20-22 C, pamiętając o codziennym zraszaniu terrarium letnią wodą, co odzwierciedla pogodę w naturalnym środowisku. Do nocnych obserwacji ptasznika w terrarium możemy wykorzystać żarówki ciemieniowe imitujące światło księżyca, które kupimy w każdym porządnym sklepie zoologicznym. Wilgotność dość wysoka, utrzymujemy ją na poziomie 70-80%.

Oświetlenie
Światło dnia które wpada z zewnątrz do terrarium w zupełności wystarczy, ewentualnie używamy słabej żarówki 15W celem ogrzania terrarium i utrzymania odpowiedniej wilgotności w terrarium z parującej wody.

Aktywność
M. robustum wykazuje aktywność o zmierzchu oraz nocą. Jest to typowe zachowanie dla większości ptaszników.

Pokarm
W środowisku naturalnym dietę pająka stanowią wszelkiego rodzaju bezkręgowce. W warunkach terraryjnych podajemy świerszcze, karaczany. Wzbogaceniem menu będzie podany raz na jakiś czas osesek mysi. Młodym osobnikom podajemy wylęg świerszcza, karaczana. Możemy również karmić pinkami, madami, jednak nie często ponieważ zawierają zbyt dużo tłuszczu.

Rozmnażanie i wychów młodych
Rozmnożenie M. robustum jest bardzo trudne i wymaga dużego doświadczenia oraz wprawy, a składa się na to wiele czynników. Mianowicie czas wzrostu samicy do pełnej dojrzałości płciowej jest dość długi. W hodowli rzadko z młodych osobników wyrastają samce i często są zjadane przed kopulacją przez partnerkę. Trening czyni mistrza. Po udanej kopulacji samica buduje kokon w przeciągu 3-4 miesięcy. Po upływie 7-9 tygodni wylęgają się młode. Jest ich w kokonie bardzo mało od 60-120 sztuk. Duży problem dla terrarystów stanowi wysoki procent umieralności młodych osobników, tak jak w przypadku Theraphosa blondi, ponieważ są bardzo wrażliwe na wahania temperatury i wilgotności. Poszczególne młode osobniki rozdzielamy do pojemników (np. pudelka po kliszy) i karmimy muszkami owocowymi, kawałkami pinek.

Ostrzeżenie
Jad tych ptaszników nie jest silny, ale nadrabiają to intensywnym wyczesywaniem włosków parzących z odwłoka przy każdej manipulacji w terrarium. Dlatego nie polecam tego gatunku dla początkujących terrarystów. Pająki są średnio wrażliwe na ewentualne błędy hodowcy dotyczące wilgotności i temperatury.

Źródło:
"Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins

Autor: BoNo

Korekta: K@M!L0
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333966
Dziś223
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.369 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji