Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis gatunku: Avicularia urticans
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Avicularia urticans (Brak polskiej nazwy)


Występowanie :
Gatunek ten żyje w Ameryce Południowej, głównie w Peru.

Wygląd :
Pająk ten ma brązowawe nogi i karapaks. Odwłok pokrywają po obu stronach ciemno czerwone plamki a włoski na nim są czarne. Świetny efekt. Niestety z czasem dojrzewania pająka wzorek znika. Wtedy odwłok pokrywają pojedyncze, brązowe włoski, a jego kolor robi się matowo - czarny. Odnóża u dorosłych osobników są o wiele bardziej ciemniejsze (ciemny brąz) niż u młodych.

Rozmiar :
Pająk nie szczyci się dużym wzrostem. Dorosłe osobniki mają co najwyżej 7 cm ciała, a rozpiętość odnóży sięga do 13 cm.

Charakter :
Spokojny i łagodny pająk, biorąc pod uwagę, ze jest to nadrzewny gatunek, który nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Potrafi być naprawdę szybki a jego skoki mogą być imponujące. Często wykonuje gwałtowne ruchy.

Terrarium :
Idealnym terrarium dla tego ptasznika jest terra o wymiarach 20x20x40. Podłoże zaleca się zrobić z włókna kokosowego. Jako że jest to ptasznik nadrzewny zaleca się z tyłu terra przylepić/włożyć jak kto woli ściankę z kory a terra wyłożyć różnymi gałązkami, ponieważ pająk ten lubi się wspinać.

Temperatura i wilgotność :
W dzień 27-30 °C, zaś w nocy może spaść do 20 °C. Wilgotność powinna wynosić ok. 70%-80%.

Żywienie :
Młodym pająkom tego gatunku podaje się pinki (oczywiście odpowiednio pokrojone w zależności od wieku pająka) lub młodymi świerszczami. Dorosłym osobnikom podaje się : karaczany, duże świerszcze, ćmy, mączniki młynarki i drewnojady.

Rozpoznawanie płci :
Samice tego gatunku są większe i masywniejsze od samca. Samce zaś mają dłuższe odnóża, na których na pierwszej parze wyrastają haki podtrzymujące kły jadowe samicy podczas stosunku. Na nogogłaszczkach znajdują się narządy kopulacyjne (bulbusy). Pająki są podobnie ubarwione niezależnie od płci. Zaletą tego gatunku jest to, że można rozpoznać płeć u młodszych osobników po budowie płytki i szczeliny płciowej.

Rozmnażanie :
Gatunek ten bardzo łatwo rozmnożyć ponieważ kopulują łatwo i nie przejawiają agresji wobec siebie. Samica robi kokon po 6-12 tygodniach z którego po ok.3 tygodniach wylęga się od 60 -120 młodych urticansów :). Nimfy stają się pająkami po ok. 3-4 tygodniach.


Uwagi :
Pająk nie jest odporny na błędy początkujących hodowców, dlatego polecany jest dla średnio zaawansowanych ptasznikarzy, którzy mają już jakieś doświadczenie w hodowli.

Autor: bialasek3

Poprawki
: Bull

Korekta: K@M!L0

komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333988
Dziś245
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.434 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji