Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis gatunku Poecilotheria ornata (ptasznik zdobiony)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Poecilotheria ornata (Ptasznik zdobiony) (Pocock, 1899)


Nazewnictwo
Ptasznik zdobiony, ptasznik ozdobny

Wielkość
Poecilotheria ornata dorastają do 7-8 cm samego ciała z rozpiętością odnóży nawet do 25 cm. Samce są nieco mniejsze od samic.

Długość życia
Samice potrafią dożyć 15 lat, samce giną pół roku po ostatniej wylince.

Występowanie
Nadrzewny ptasznik chowający się w dziuplach i szczelinach drzew obszarów górskich na Sri Lance. Czasami także w domostwach ludzkich w Indiach i na Sri Lance.

Wygląd i rozpoznawanie płci
Budowa ich ciała charakterystyczna dla ptaszników nadrzewnych – smukły odwłok i długie grube nogi. Samica jest szarawo brązowa. Przez tarczkę grzbietową samicy przebiegają dwa czarne pasy. Ciemniejszy odwłok ma biały lub brązowy pas, od którego odchodzi osiem czarnych ukośnych pręg. Na oliwkowych nogach znajdują się płomieniste, jaskrawo żółte lub pomarańczowe ornamenty. U przedstawicieli obu płci na stopie, znajdują się dwa pomarańczowe pasy i na przedstopiu jeden. Spodnia strona nóg samca i samicy jest na przemian jaskrawo żółta i czarna, z metaliczno niebieskimi stopami. Szczękoczułki porastają włoski koloru rudego. Samiec jest mniejszy od samicy, ma szarozielone ubarwienie i porośnięty jest czerwonawo brązowymi szczecinkami. Dorosły samiec na nogogłaszczkach posiada bulbusy, ten gatunek nie posiada haczyków na goleniach przedniej pary odnóży. Płeć możemy rozpoznać u młodych osobników na podstawie budowy szczeliny płciowej lub wylinki gdzie u samicy doszukujemy się płytki miedzy pierwszą parą płucotchawek. Osobnik, który nie posiada płytki jest samcem. Ubarwienie młodych ptaszników dostarcza nam wiele informacji o ich płci ale nie daje 100% pewności.


Wilgotność i temperatura
Poecilotherie wymagają wilgotnego klimatu i taki im zapewniamy poprzez codzienne zraszanie terrarium o poranku. Kolejnym sposobem na utrzymanie wysokiej wilgotności jest umieszczenie w terrarium miseczki z wodą. Wilgotność utrzymujemy na poziomie (70-80%). Najlepsza temperatura w terrarium powinna się mieścić w zakresie 25-30°C z nocnymi spadkami nawet do 20°C.

Oświetlenie
Oświetlenie w terrarium ptasznika nie jest konieczne, ponieważ jest to zwierze nocne i wystarczy nam światło, które wpada do terrarium z zewnątrz. Jednak można użyć żarówki o mocy 15 W, która posłuży nam raczej do ogrzania terrarium niż źródło światła. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu rozgrzanej żarówki żeby nasz ptasznik się nie poparzył. W sklepach zoologicznych dostępne są również żarówki ciemieniowe imitujące światło księżyca, które ogrzewają terrarium i umożliwiają nam obserwacje pupila nocą.

Żywienie
W warunkach naturalnych Poecilotherie zjadają głównie duże ćmy. Natomiast w warunkach terraryjnych podajemy świerszcze , karaczany oraz ćmy. Dorosłemu osobnikowi można od czasu do czasu podać oseska mysiego. Pamiętamy o zasadzie żeby pokarm nie był większy od karapaksu zwierzęcia, wtedy łatwiej będzie nam utrzymać czystość w terrarium, ponieważ nie będzie zostawało wiele resztek po posiłku. Podczas zbliżania się procesu wylinki ptasznik większość czasu przesiaduje w swoim gnieździe plotąc niesamowite ilości pajęczyny. Wejście do gniazda zabezpiecza również pajęczyną, chroniącą przed intruzami. W tym czasie nie podajemy pokarmu ptasznikowi, zwłaszcza świerszczy, które mogą uszkodzić a nawet zabić bezbronnego pająka w trakcie linienia. Młode osobniki karmimy pinkami, madami lub muchami.

Aktywność
Poecilotherie to nocni myśliwi, więc ich aktywność wzrasta po zapadnięciu zmroku, gdzie polują w koronach drzew na swoje ofiary.

Rozmnażanie i wychów młodych
Dojrzale samce łączymy bez szczególnych obaw z młodszymi samicami. Zdarzają się co prawda przypadki zjedzenia samca przez partnerkę, gdy ona nie jest gotowa lub nie jest uprzednio nakarmiona przed wpuszczeniem samca do jej terrarium. Gody mogą trwać przez pewien czas, zanim dojdzie do kopulacji. Zapłodniona samica staje się nerwowa i szuka zacisznego miejsca, w którym może złożyć kokon. Najczęściej robi to w gnieździe, do którego zaciekle broni dostępu. Z kokonu wylęga się 70-150 nimf po około 6-8 tygodniach. Młode pajączki rosną szybko. Dojrzewają płciowo po okresie 16-20 miesięcy.

Terrarium i jego wyposażenie
Pająka trzymamy w zależności od stadium rozwoju w pojemnikach różnej wielkości ( np. pojemnik na mocz) aż do docelowego terrarium, które może mieć rozmiary 30 x 30 x 40 (dług x szer x wys). Istotną sprawą jest zagospodarowanie 2-3 ścian terrarium tak ważnych dla ptasznika nadrzewnego jako jego powierzchni życiowej. Można zamontować na tych ścianach korę drzew lub posłużyć się materiałami dostępnymi w sklepach zoologicznych (np. korkowiec, sztuczne wkłady przyczepiane do ścian). Powierzchnia dna terrarium nie jest tak bardzo kluczowa dla tego gatunku, ale powinna się znaleźć miseczka z wodą do utrzymywania odpowiedniej wilgotności. Podstawowym wyposażeniem w terrarium powinien być również konar oraz schronienie, możemy się posłużyć klatką lęgową dla ptaków.

Ciekawostki
Pająk ten pochodzi ze Starego Świata, dlatego też nie wykształcił obrony przez wyczesywanie włosków z odwłoka jak robią to jego amerykańscy kuzyni. Jego jedyną obroną jest szybka ucieczka ( najczęstsza wybierana forma obrony) lub gdy nie ma takiej możliwości błyskawiczny atak poprzedzony postawą odstraszającą. Ptaszniki te są piekielnie szybkie, a ugryzienia nie należą do przyjemnych i są bardzo bolesne. Neurotoksyna tego pająka oddziaływuje na mięśnie i serce.
Gatunek polecany dla bardzo zaawansowanych hodowców, którzy mieli już wcześniejszy kontakt z ptasznikiem nadrzewnym.


Źródlo: "Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins i własne obserwacje i hodowla

Autor: BoNo

Korekta: K@M!L0
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334003
Dziś260
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.021 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji