Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis gatunku: Lasiodorides Striatus (Brak polskiej nazwy)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Lasiodorides striatus (Brak polskiej nazwy)


Nazwa łacińska: Lasiodorides striatus
Nazwa polska: brak

Wprowadzenie:
Występuje w Peru (Ameryka Południowa). Gatunek został sklasyfikowany w 1996 przez Schmidt’a i Antonelli’ego. Gatunek jest dopuszczony do obrotu w Polsce i nie jest objęty CITES.

Długość życia i aktywność:
Samice dożywają 15 lat, samce żyją 2-3 lata. Ptasznik aktywny głównie nocą.

Wygląd:
Karapaks i odwłok ptasznika są ciemnobrązowe z lekką nuta beżu oraz czerni na odwłoku. Uda pająka są czarno-brązowe, natomiast dalsze segmenty nóg przybierają kolor jasnego brązu i beżu. Zauważamy tu wyraźnie jasnoszare, czerwone lub różowe, równoległe w stosunku do nóg linie, pojawiające się na rzepkach i ciągnące się aż do końca goleni.

Wielkość:
Samice dorastają do 9-10 cm samego ciałka, ich wielkość wraz z odnóżami może przekroczyć 20 cm. Samce stosunkowo mniejsze – wielkość ciała to 8-9 cm, z odnóżami do 18 cm.

Temperatura, wilgotność i biotop:
Ptasznik naziemny zamieszkujący poszycie lasów tropikalnych. Często żyje w wykopanych przez siebie norach. Wilgotność powinna utrzymywać się w granicach 75-80%. Temperatura powinna wynosić od 25 do 29 stopni za dnia, w nocy może nieznacznie spaść do 20-22 stopni C.

Terrarium:
Powinno odzwierciedlać naturalne środowisko pająka, a więc warstwa ok. 5-7cm torfu lub włókna kokosowego i jakieś roślinki sztuczne lub korzeń. Wielkość terrarium 30/30/30cm. Można umieścić pojemnik z wodą dla utrzymania wilgotności, jednak może on być przewracany lub przemieszczany przez pająka. Nie powinno też zabraknąć kryjówki z doniczki lub połowy orzecha kokosowego.

Karmienie:
W zależności od wielkości ptasznika podajemy pinki, mączniaki, drewnojady, świerszcze lub karaczany. Dorosłym osobnikom możemy raz na jakiś czas podać średniej wielkości mysz. Pamiętajmy jednak o wyciąganiu resztek pokarmu ze względu na zdrowie pająka. Pozostawione resztki pleśnieją co może być szkodliwe dla zwierzaka.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie tego gatunku nie jest zbyt łatwe, ponieważ samica może zaatakować samca jeszcze przed kopulacją. Często samice akceptują jednego na kilka samców. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, samica buduje kokon przez ok. 3-5 miesięcy. Ilość jaj nie przekracza kilkuset. Młode wylęgają się po około 20-25 dniach i przechodząc kolejne stadia rozwojowe stają się samodzielnymi pająkami po około 6-8 tygodniach. Można zabrać kokon samicy i przenieść go do inkubatora, jednak jest to zbyteczne, gdyż samica stara się dbać o kokon.

Uwagi:
Polecam go średnio doświadczonym hodowcom, gdyż gatunek ten potrafi pokazać swój charakterek. Jest dość wrażliwy na błędy początkujących hodowców. Starsze osobniki często zamiast uciekać do kryjówki, potrafią przyjąć postawę defensywną i pokazywać swoje kły lub kąsać.


Autor: AsOoK
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334017
Dziś274
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.021 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji