Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Opis gatunku Karaczan argentyński (Blaptica dubia)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Karaczan argentyński (Blaptica dubia)
insektarium

Synonim: Blaberus dubia.

Wygląd:
Osobniki obu plci dorastają do 4-4,5 cm długości. Tylko samce posiadają dlugie skrzydla, są czarno-brązowe z jasnobrązowymi wzorami. Czarne skrzydla dodają im smuklości, wyglądają dostojnie jak by mialy na sobie dobrze skrojony frak. Samice nie posiadają skrzydel, mają tarczkę na grzbiecie, która przypomina tylko zaczątki skrzydel, rownież są czarno-brązowe i posiadają jasnobrązowe plamy na każdym segmencie odwloka. Samice są krępej budowy, a wiąże się to z tym że posiadają komore jajową w której muszą pomieścić ootekę. Larwy nie posiadają skrzydel, są budowy trylobidalnej. W kolorze ich ciala przeważa ciemny brąz z różnymi plamkami koloru jasnobrązowego.

Występowanie:
Karaczany zamieszkują dno lasów tropikalnych w Argentynie.
Dorosła samica
Warunki hodowli:
Hodowla tych karaczanów nie przysparza żadnych klopotów. Wystarczy nam średniej wielkości akwarium o wymiarach 35 x 30 x 30 (dl. x szer. x wys.), na dnie ukladamy 2-3 cm warstwę torfu lub włókna kokosowego. Żeby zwiekszyć powierzchnie życiową zwierząt i zapewnić im kryjówki należy umieścić w akwarium kilka wytłaczanek do jajek. Wytłaczankę stykającą sie z wilgotnym torfem zabezbieczamy poprzez nałożenie na krawędzie plasteliny lub wosku, co zabezpieczy od zawilgnięcia kartonowej wytlaczanki i ewentualnego jej pleśnienia. W akwarium muszą się rownież znaleźć dwa pojemniczki jako karmniki, najlepiej w tym celu zdają egzamin nakrętki od sloików. Do jednego z nich wsypujemy suchą karme (pokarm dla ryb "granulowany", płatki owsiane, karma dla psów lub kotów, okruchy chleba) a w drugim umieszczamy pokarm mokry tj. owoce, warzywa. Warzywa i owoce oraz ich resztki w razie niezjedzenia usuwamy, co 1-2 dni. W akwarium możmy wstawić jeszcze jeden pojemnik na wodę, jednak nie jest on konieczny. Ja osobiście mam pojemnik z wodą nie tyle do picia co do utrzymania odpowiedniej wilgotności, co sprzyja w procesach linienia karaczanów. Jednak należy pamiętać zeby na dno pojemnika z wodą ulożyć gąbkę lub platki z waty co uchroni mlode osobniki przed utonięciem.
Dorosły samiec
Drugim sposobem hodowli karaczanów jest trzymanie owadów bez żadnego podloża (hodowla karmowa), wytlaczanki kladziemy bezpośrednio na dno szklanego akwarium. Korzysci z tego typu hodowli są dla nas takie: utrzymanie czystości na wysokim poziomie oraz unikamy zawilgniecia wytlaczanek. W przypadku takiego rozwiązania pokarm suchy podajemy bezpośrednio na dno akwarium (osobiście stosuje pojemnik żeby pożywienie nie walalo sie po calym akwarium). Owoce i ważywa możemy rownież klaść bezpośrednio na podloże, jednak ja preferuje również pojemnik co ulatwi nam usuwanie resztek pokarmu. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 60-80% tutaj z pomocą może nam przyjść pojemniczek z wodą o którym pisalem powyżej, zapewniamy temperaturę w granicach 28-32 stopni. Przy 25 stopniach pokolenie Blaptica dubia będzie żyć przez co najmniej 6 miesiecy, przy 30 stopniach tylko 1,5-2 miesiecy.

Rozmnażanie i wychów mlodych:
Blaptica dubia są jajożyworodne. Samiec wykonuje swój taniec godowy unosząc do gory skrzyda odslaniając tym samym przedplecze gdzie znajdują sie feromony zapachowe dzialające wabiąco na samice. Samica gotowa do kopulacji wdrapuje się na samca, oba owady lączą się odwlokami. Zaplodniona samica wytwarza wewnątrz swojego ciała kokon zwany "ooteką" w którym może znajdować się od 15 do 30 jaj. Częstym zachowaniem samicy jest wysuwanie pakietu z jajami celem regulacji warunków inkubacji. Samica dba żeby mlodym larwom nie bylo za gorąco ani za zimno i "wietrzy" ootekę. Po sześciotygodniowym okresie inkubacji lęgną się mlode karaczny wielkości 3-5 mm. W pierwszysch godzinach życia mlode trzymaja się blisko matki, od momentu wylęgu przyjmują pokarm taki sam jak dorosle osobniki. Nimfy stają się dojrzale plciowo po okolo 4-6 miesiącach. Samice w ciągu swojego życia są w stanie wytworzyć 5-6 ootek.

Ciekawostki:
Karaczan ten we wszystkich stadiach rozwoju nie jest zdolny do chodzenia po gładkich powierzchniach. Jest to niewątpliwy atut w hodowli tego gatunku karaczana, gdyż nie trzeba przykrywać akwarium w którym znajdują się owady. Samce mimo pokażnych skrzydel nie wykazują chęci latania.

Źródlo: "Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins i wlasne obserwacje i hodowla

Autor: BoNo

komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433536
Dziś1554
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 3.082 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji