Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Hysterocrates gigas
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Hysterocrates gigas

Występowanie:
Ptaszniki te zamieszkują część Afryki zachodniej. Głownie Gabon, Gwinea, Zair, Kongo, Kamerun

Wielkość i wygląd:
Dorosłe pająki mają dość masywną budowę, charakteryzują się także dużymi tylnymi kończynami, które pomagają im w kopaniu. Ptaszniki te mają dość szybki przyrost naturalny, co oznacza że młode osobniki dość w krótkim czasie stają się dorosłymi pająkami. Samce są mniejsze od samic. Samice osiągają ok. 18 cm wraz z odnóżami, a sam karapaks z odwłokiem ok. 8 cm. Ptaszniki te nie posiadają długich włosków. Ich owłosienie jest krótkie, niczym meszek.

Długość życia:
Samce, że dość szybko osiągają wiek dojrzałości płciowej (ok. 2 lata), to i szybko umierają (od 6 miesięcy do 2 lat po ostatniej wylince) po około 4 do 5 lat. Samice żyją zdecydowanie dłużej niż samce, niektóre w doskonałych warunkach potrafią przeżyć do 16 lat.

Biotop i aktywność:
Pająki mieszkają przy korytach rzek gdzie gleba jest mocno wilgotna, co sprzyja im kopanie tuneli. Jak większość ptaszników aktywne po zmierzchu.

Terrarium:
W związku z tym, że jest to pająk podziemny powinien mieć dużą ilość torfu w terrarium (ok.15cm-20cm), co umożliwiło by mu kopanie tuneli. Torf można mu wymieszać z ziemią do kwiatów, a później odpowiednio mocno nawilżyć, by podłoże było lepkie, ponieważ za suche mogło by powodować zasypywanie tuneli robionych przez pająka. Odpowiednie rozmiary terrarium dla tego ptasznika to 30x20x40cm (dług./szer./wys.). Terrarium powinno być solidnie wentylowane, ponieważ jest zwiększone ryzyko pojawienia się pleśni. Kratka wentylacyjna powinna być dość gruba, ponieważ te pająki są silne i z łatwością by przedarły się przez kratkę plastikową lub z cieniutkiego drucika. Terrarium powinno być otwierane z góry i dodatkowo zabezpieczone haczykami lub nawiasami, ponieważ pająk mógłby sobie podnieść szybę (jeżeli jest to cienkie szkło).
Dodatkowe wyposażenie terrarium jest niepotrzebne ponieważ, pająki te większość czasu spędzają pod ziemią i to czy wsadzimy jakiś pieniek czy sztuczną roślinkę zależy już od naszego gustu i tego czy go chcemy przyozdobić.

Temperatura i wilgotność:
Temperatura w dzień powinna być w granicach od 27 stopni Celsjusza do 30. W nocy zaś powinna spaść od 4 do 5 stopni. Pająki te jak jest im za gorąco po prostu zakopią się głębiej. Wilgotność powinna być większa niż u innych ptaszników, średnio szacuje się 80%-90%.

Oświetlenie:
Oświetlenie jest niepotrzebne, ponieważ pająk ten większość czasu spędza pod ziemią, chyba że ma pełnić role ogrzewania, to tak jak w większości poleca się czerwoną żarówkę.

Żywienie:
Pająki te polują przy wejściach do swoich norek, po czym spożywają ofiarę w środku. Resztki pokarmu pająk wynosi na zewnątrz więc nie ma problemu z ich znalezieniem. Młodym osobnikom powinno się podawać, wylęgi świerszczy, pinki itp. Tym starszym od mączników, drewnojadów, dorosłych świerszczy, do osesków. Dorosłym ptasznikom można spróbować dać myszy.

Rozpoznawanie płci i rozmnażanie:
Samce są stosunkowo mniejsze od samic i nie posiadają na przedniej parze odnóży haczyków. Płeć też rozpoznać można tak jak u innych ptaszników po świeżej wylince. Ptaszniki te jest dość ciężko rozmnażać ponieważ samice są bardzo agresywne względem samców i często dochodzi do aktu kanibalizmu jeszcze przed kopulacją. Przed aktem rozmnażania należy obydwa pajączki solidnie nakarmić, a samice umieścić w terrarium samca, co ją trochę zdezorientuje i zwiększy szanse samca na ucieczkę. Samica robi kokon po około 2,5 do 3 miesięcy po zapłodnieniu. Wylęg z kokonu następuje po około 50 dniach.

Charakter:
Pająk ten jest szybki i trochę agresywny, polecany średnio zaawansowanym hodowcom. Doskonały jako pierwszy pająk podziemny (wraz z H. herculesem). Są to jedne z nielicznych pająków, które nie wyczesują włosków parzących. Pająki te większość życia spędzają pod ziemią, czasem zdarzy się, że pająk wykopie tunel wzdłuż ścianki terrarium, co sprawia fajny efekt (jak u mrówek).

Autor:
misza_997

Korekta: K@M!L0
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334026
Dziś283
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.023 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji