Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Corallus hortulanus
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Corallus hortulanus (Boa leśny,Linnaeus, 1758)

Synonimy:
Amazon tree boa, common tree boa, deer snake, garden tree boa, neotropical tree boa

Wielkość:
Dorosłe osobniki dorastają do ponad dwóch metrów (samice), a samce są nieznacznie mniejsze.

Długość życia:
Około 20 lat.

Wygląd:
Głowa ma podłużny kształt i jest wyraźnie wyodrębniona od ciała. Ma smukłe i silne ciało. Ma silny i chwytny ogon, może na nim zwisać godzinami. Ubarwienie jest niezwykle zmienne i zróżnicowane. Nie ma stałego schematu ubarwienia. Występujące formy barwne:
Color phase (jednobarwne), zwykłe formy charakteryzujące się niejednolitym ubarwieniem, designed forms (powstają poprzez krzyżowanie odmian color phase i łaciaków). Ważną cechą boa leśnych jest to, że formy barwne są zjawiskiem naturalnym i nie są dziedziczone, dzięki czemu nie występują tu odmiany heterozygotyczne.

Występowanie:
Węże te występują w 33 różnych lokacjach w Środkowej i Południowej Ameryce, na teranie państw Wenezueli, Gujany, Brazylii, Peru, Panamy oraz na wielu wysepkach ciągnących się wzdłuż linii brzegowej tych państw. Zamieszkują lasy równikowe Ameryki Środkowej i Południowej. Przez większość swojego życia, przesiadują ukryte wśród koron wysokich drzew.

Aktywność:
Prowadzi typowo nocny tryb życia. W terrarium przez cały okres naświetlania dziennego pozostaje w ukryciu. Po zgaszeniu oświetlenia węże te stają sie aktywne.

Biotop:
Zamieszkuje wyższe partie lasów oraz korony drzew.

Terarium:
Ze względu, iż to jest wąż nadrzewny wymagane jest terarium o położeniu pionowym, z dużą ilością gałęzi i konarów. Jako podłoże zalecane jest stosowanie włókna z orzecha kokosowego, ponieważ doskonale chłonie i utrzymuje wilgotność. Można zasadzić w terrarium żywe roślinki, które podnoszą walory estetyczne terrarium. Terrarium dla młodego osobnika powinny miec wymiary 40x30x50, natomiast dla dorosłego osobnika powinno ono mieć wymiary 80x50x90.
Najważniejsze jest, żeby terrarium było wysokie, ponieważ te węże czują sie najlepiej w wysokich terrariach. Zaleca się stosowanie żarówki UV. Natomiast do ogrzewania terrarium zaleca się stosowanie czerwonych promienników podczerwieni. Konieczne są zmiany w cyklu oświetlenia w celu stymulowania zwierząt do rozmnażania.

Wilgotność powietrza:
Powinna się utrzymywać na poziomie 70-90% w dzień i w nocy. Do utrzymania wilgotności w terrarium stosujemy podgrzewany basenik z wodą, fogger oraz automatyczny system zraszaczy.

Temperatura:
W terrarium dla młodych węży powinna być temperatura od 29°C do 31°C, natomiast u dorosłych osobników temperatura powinna wynosić od 27°C do 29°C.

Żywienie:
Młodym boa leśnym podajemy tygodniowe, owłosione oseski, natomiast dorosłym osobnikom podajemy dorosłe myszy oraz młode szczury. Młode osobniki karmimy raz na tydzień, a dorosłe osobniki raz na około 20 dni.

Rozpoznawanie płci:
Dymorfizm u tych gadów jest widoczny głównie w wielkości. Samice są większe i grubsze od samców. Samice mają nieco krótsze ogony. Dla 100% określenia płci niezbędne jest sondowanie.

Rozmnażanie:
Węże te nie przechodzą typowego zimowania, a jedynie okres tzw. zimowy. Do rozmnożenia niezbędna jest pełna kontrola długości naświetlania dziennego, wilgotności powietrza oraz temperatury panującej w terrarium. Od listopada do lutego obniżamy wężom temperaturę do 26-27°C w dzień i 22-23°C w nocy. Wilgotność w tym okresie powinna wynosić ok. 60% w dzień i w nocy. Dzień świetlny skracamy do 10 godzin. Należy pamiętać o tym, żeby zmiany czynników następowały stopniowo. Najlepiej samca i samice cały czas trzymać w osobnych terrariach i połączyć po spoczynku zimowym w okresie godowym. Rozdzielenie płci dodatkowo stymuluje gady. Dwa tygodnie przed połączeniem, nakarmić obydwa osobniki.

Charakter:
Jest to wąż bardzo trudny do oswojenia. Młode osobniki są bardzo kąśliwe i nieufne.Nie wszystkie osobniki da się oswoić do tego stopnia, żeby można było go brać na ręce. Ukąszenia są bolesne.

Uwagi:
Corallus hortulanus został opisany w II załączniku CITES.
Polecany średnio zaawansowanym hodowcom.

Autor:
BlackCobra - Piotr Skrzypczyk
email: sniper2@o2.pl
gg:7343373

Opis napisany na podstawie własnych doświadczeń i informacji zamieszczonych w internecie.
Korekta:
K@M!L0

komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334016
Dziś273
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji