Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Python Molurus (Pyton tygrysi) - Opis gatunku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Python Molurus(Pyton tygrysi)


Występowanie:
Występuje w całej Azji południowej, od Pakistanu przez Indie i Sri Lanke, aż po południowe Chiny, Malezję, a na południu po Indonezję.

Podgatunki i długość ciała:
- Największy podgatunek Morlus Bivittatus (ciemnoskóry) dorasta do 6 metrów a nawet i więcej
- Molurus Molurus (jasnoskóry) dorasta do 4-5 metrów
- Molurus Pimbura (cejloński) do 3,5 metra.
Samice są dłuższe i masywniejsze. Zdarzają się oczywiście większe okazy.

Długość życia:
Średnio do 25 lat ale może więcej przeżyć.

Wygląd:
Pytony posiadają masywne ciało i wyraźnie wyodrębnioną głowę od reszty ciała. Nominalne osobniki na ciele posiadają plamy w różnych odcieniach brązu, plamy są oddzielone żółtymi pasami. Równie popularną formą barwną są albinosy, które mają białe plamy i jasno żółte pasy.

Terrarium:
Dla jednego dorosłego osobnika minimum to 250/150/150 cm (wys/sze/dł). Wystrój powinien naśladować tropikalny las. W terrarium musimy umieścić basen takiej wielkości aby wąż mógł się w nim swobodnie zanurzyć. Woda musi być zawsze czysta i świeża. Półki i korzenie jakie wsadzimy do terra muszą być na tyle mocne aby utrzymać naprawdę ciężkiego węża (powyżej 20 kg). Kryjówki możemy zrobić z odwróconych wiaderek, misek czy doniczek.

Temperatura:
26-30° C; pod promiennikiem nawet do 35° C; w nocy zalecany spadek o 2-3° C.

Wilgotność:
Ok. 70%.

Aktywnosć:
Głównie przypada na noc.

Pożywienie:
Młode osobniki karmimy myszami, szczurami. Wraz ze wzrostem przechodzimy na większe zwierzaki, to są świnki morskie, króliki. Co jakiś czas można podać kurczaki. Dorosłe osobniki karmi się raz na miesiąc młode raz na tydzień.

Rozmnażanie:
Dojrzałość płciową, pytony tygrysie osiągają gdy samce mają od 2,5-3 metrów, natomiast samice przekraczają 3 metry. Aby zachęcić węże do kopulacji trzeba je rozdzielić według płci i zimować. W tym celu od października – listopada zaczynamy skracać cykle oświetlenia. Robimy to powli i cykl dniowy skracamy do 8 godzin. Równocześnie obniżmy temperaturę do 22 stopni Celsjusza w nocy i 24-25 stopni w dzień. Od lutego stopniowo należy przywrócić temp. do wartości normalnych i powoli zwiększyć długość dnia. Kiedy już wszystkie parametry wrócą do normy łączymy pary w terra. W nocy nastąpi wielokrotnie do kopulacji. Po łączeniu powinno się rozdzielić parę. Po około miesiącu samica powinna zrzucić wylinkę i zaraz potem złożyć 20 do 80 (wynik rzadki spotykany u samic w doskonałej formie) jaj. Samica rozdzieli dobre jajka, które mają biały kolor od niezapłodnionych, które są bardziej brązowe i rozpocznie inkubację.
Świeżo wyklute młode mają ok. 50 cm długości, i po pierwszym linieniu są gotowe do pierwszego w życiu posiłku.


Uwagi:
Jest to piękny wąż, który dorasta do naprawdę dużych rozmiarów co stwarza bardzo wiele komplikacji. Dorosłe osobniki jedzą naprawdę dużo. Węże te bywają często również bardzo agresywne i stanowi realne zagrożenie dla życia ludzkiego. W momencie obsługi terrarium dorosłego osobnika najlepiej aby ktoś był w pobliżu aby pomógł nam w razie ataku węża na opiekuna. Jeśli wąż zatakuje człowieka i zacznie dusić zaleca się polania pyska węża alkoholem tak aby do gęby wlał się, również dobrze można polać węża gorącą czy też zimną wodą. Oba sposoby są skuteczne i stosowane w razie ataku. Jeśli dojdzie do takiego zdarzenia nie możemy popadać w panikę, szarpać węża, bić go, takie zachowanie spowoduje jedynie zwiększenie siły ścisku. Z tych wszystkich względów węża tego poleca się doświadczonym hodowcą.


Autorzy:
Siwus, Dambala
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334000
Dziś257
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.021 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji