Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opheodrys aestivus (Wąż trawny)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wąż trawny – Opheodrys aestivus

Wygląd:

Jest to smukły wąż o (jak sama nazwa wskazuje) zielonej barwie - na grzbiecie, natomiast stronę brzuszną ma biało-żółtą. Charakterystycze są również duże oczy o okrągłych źrenicach. W warunkach terraryjnych osiąga od 80 do 100 cm (choć można spotkać opinie, że nawet ponad 120 cm, choć to nie jest potwierdzone), grubość dorosłego osobika nie przekracza 1cm. Jego barwa jest dla niego ochroną w środowisku naturalnym przed drapieżnikami, dlatego nie boi się zbliżającego, ale dopiero gdy zostanie złapany zaczyna się starszliwie wić i próbuje uciec.

Długość życia:

Ok. 13lat

Występowanie:

Tampico w Meksyku , oraz płd.-wsch. część USA.

Środowisko i biologia:

Jest wężem nadrzewym, pojawia się także na krzakach i innych roślinach obok zbiornika wodnego. Jest aktywny za dnia, doskonale wspina się i pływa, więc w razie niebezpieczeństwa (podobnie jak legwan zielony), ucieka do wody.

Miejsce chowu:

Terrarium średniej wielkości, za to wysokie o podstawie ok. 50x40 cm. Koniecznie musi zawierać rośliny (po których wąż będzie się wspinał), duży basen oraz gałęzie i korzenie. Jako podłoże można użyć torfu i piasku, co będzie najodpowiedniejsze. W podłożu powinna być zanurzona grzałka niewielkiej mocy (ok. 15W) lub kabel grzewczy, po to aby zapewnić odpowiednie parowanie, a przez to wlaściwą wilgotność.
Terrarium trzeba zraszać kilka razy dziennie, aby zapewnić pupilowi odpowiednio dużą wilgotność, oraz wode do picia, którą spija z roślin. Należy jednak unikać lania dużej ilości wody w podłoże, z którego robi się "bagno". Odpowiedni będzie do tego zwykły spryskiwacz do kwiatków. Wilgotność powinna wynosić za dnia ok. 50-60 %, w nocy zaś ok. 80-90%.

Temperatura:

W dzień powinna wynosić od 25 do 30 stopni (w miejscowym oświetleniu nawet 34 stopnie), za to w nocy kilka stopi mniej.

Pokarm:

W niewoli jego menu różni się nieco od tego w środowisku naturalnym. Karmi się go głównie świerszczami (od tego powstała druga nazwa tego gatuku, świerszczojad lub świerszczożer), szarańczą, pająkami, różnymi hodowanymi owadami oraz bezkręgowcami. Latem diete można wzbogacić owadami z łąki. Młode osobniki powinno karmić się co drugi dzień, dorosłe rzadziej, raz lub dwa razy w tygodniu. NIE WOLNO PRZEKARMIAĆ, PONIEWAŻ PROWADZI TO DO ŚMIERCI!!

Rozmażanie:

Zapłodnione samice bardzo dużo jedzą, ale do 2-3 tygodni przed składaniem jaj. Składa wtedy do 14 jaj w wilgotym miejscu, rozwój w temp. 23-29 stopni trwa ok 40-50dni. Młode węże mają do 20 cm długości, a pokarm zaczynają przyjmować po 4-9 dniach (po pierwszym linieniu).

Dojrzałość płciowa:

Osiągają ją po ok. 2 latach (mają wtedy ok.50cm).

Dyforyzm płciowy:

Widoczny. Ogon samca jest sporo dłuższy od ogona samicy i dochodzi do 30% długości całego ciała.

Cena:

W dobrych i pewnych sklepach zoologicznych ok. 160zł.

Uwagi:

Polecany dla średniozaawansowanych hodowców.
Posiada bardzo dobry wzrok, dzięki czemu bez problemów chwyta latającą zdobycz. Wąż zimuje przez ok. 3-4 miesiące (!).
Długo przyzwyczaja się do terrarium, dlatego przez długi czas może nie chcieć pokarmu. Dopóki nie zacznie jeść, nie można go stresować, czyli nie łapać go i nie wyjmować z terrarium. Gdy będziemy cierpliwi, pupil przyzwyczai się do dotyku i pozwoli wyjmować się z terrarium.


Autor: AgUśKa
Gadu-Gadu: 1359609

Korekta: K@M!L0


komentarz[4] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333996
Dziś253
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.02 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji