Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Agama błotna (Physignathus cocincinus)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Agama błotna (Physignathus cocincinus)


WIELKOŚĆ:
Agama błotna jest dość dużą jaszczurką (największą z rodziny agam). Osiąga nieraz imponujący rozmiar 1-nego metra. Zwykle jednak rośnie do 70-90cm lecz pamiętajmy, że 2/3 tej długości stanowi ogon. Podane powyżej rozmiary agama osiąga już w wieku ok. 3 lat, należy pamiętać że błotniaki tak jak inne jaszczurki rosną przez całe życie. Malutkie agamki tuż po wykluciu mierzą zaledwie 10 do15cm.

SYNONIMY I WYSTĘPOWANIE:
Agamy te zamieszkują Stary Świat – od południowych Chin do Tajlandii. Należą do wielkiej rodziny agam liczącej ok. 3900 gatunków. Dla lepszego rozróżnienia, błotniaki nazywane są czasami agamą wodną, chińską agamą błotną lub zieloną agamą błotną.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Agamy błotne są długowiecznymi jaszczurkami.
W niewoli dożywają zwykle 18-20lat a przy dobrej opiece nawet dłużej.

WYGLĄD:
Ubarwienie tego wodnego smoka to różne odcienie zieleni. (od jaskrawozielonego po ciemnozielone) Gardło ma zwykle kolor żółty przez pomarańczowy do czerwonego, o brzegu niebieskim lub różowym. Przy ustach znajdują się spore, białe „koraliki”. Na bokach ciała znajdują się jasnozielone (do prawie białego) pionowe pasy. Ogon obrączkowany jest na przemian żółtymi (lub zielonkawymi) i brązowymi, szerokimi pasami. Od głowy po przez grzbiet do ogona biegnie kolczasty grzebień. Ciało agamy jest krzepkie, smukłe i bocznie spłaszczone. Kończyny są silne, sprawne i dobrze rozwinięte co znacznie ułatwia wspinanie się. Każda łapa posiada pięć palców zakończonych ostrymi pazurkami. Głowa jest trójkątna, duża i szeroka, oczy są dość duże z pomarańczowymi tęczówkami. Otwory uszne są dość dobrze widoczne. Ogon jest silny, bocznie spłaszczony, gdy agama znajduje się w wodzie energicznie nim porusza, co automatycznie zapewnia jej niemały sukces w pływaniu. Język jest krótki, lepki i rozdwojony na końcu. Cechą wyróżniającą przedstawicieli rodziny agamowatych jest ich „nowoczesne” uzębienie. U agam błotnych są to małe lecz bardzo ostre zęby. Agama ma bardzo przyjemną w dotyku skórę przypominającą aksamit, jest ona oczywiście pokryta łuskami. Jej wspaniały wygląd zachwyca wiele miłośników gadów.

BIOTOP:
Agama zamieszkuje tropikalne lasy Azji. Jest ona bardzo silnie związana z wodą, często przebywa na gałęziach drzew znajdujących się w pobliży wody. W razie niebezpieczeństwa agama skacze do wody i nurkuje tak długo aż niebezpieczeństwo minie.
Agamy żyje w grupach składających się z jednego samca i kilku samic. Osobniki dominujące zajmują wyższe gałęzie na drzewie.

ZACHOWANIE:
Agamy są bardzo towarzyskie i ciekawskie. Gdy poświęcimy im troszkę czasu szybko nauczą się że człowiek nie jest dla nich żadnym zagrożeniem. Można je całkowicie oswoić. Po pewnym czasie staną się one wdzięcznymi pupilami, które można głaskać, brać na ręce, wypuszczać na kontrolowany spacer po pokoju. A jeżeli nałożymy jej „GADZIE SZELKI” możemy nawet wynosić ją na dwór (oczywiście jeśli pogoda na to pozwoli). Trzeba pamiętać o tym że wychodząc na spacer z agamką należy unikać miejsc szczególnie zatłoczonych, czy ruchliwych ulic, gdyż jest to niepotrzebny stres dla gadzinki. Podczas wyjmowanie agamy (nawet w pełni oswojonej) z terrarium należy uważać na jej ostre pazurki i silny ogon, ponieważ zdenerwowana agama + jej ogon i pazury to nie jest nic przyjemnego. Możecie mi wierzyć, bo nie raz dostałam ogonkiem o mojego kochanego Jack’a. Zostały mi teraz prześliczne blizny i siniaki na rękach. Kolejną sprawą która warto poruszyć jest agresywność pochodzących z odłowu i nieoswojonych osobników. Taka agama nigdy nie spotkała człowieka więc jesteśmy jej potencjalnym zagrożeniem. Jeżeli na siłę będziemy ja brać na ręce a jaszczurce nic nie da uciekanie (często na dwóch łapach- co wygląda naprawdę wspaniale i śmiesznie) to musimy pogodzić się z tym, że gdy w końcu uda nam się ją złapać na naszych rękach zostaną odbite jej wyjątkowo ostre ząbki... Ugryzienie bywa bolesne, więc nie polecam kupowanie osobników niewiadomego pochodzenia lub osobników dorosłych – nieoswojonych. Przyzwyczajenie takiej jaszczurki do człowieka jest bardzo pracochłonne i często nie przynosi takich rezultatów jak w przypadku jaszczurki młodej od wyklucia przyzwyczajonej do człowieka.

ŻYWIENIE:
Agamie można dawać:
*świerszcze (domowe, jamajskie, znaczone)
*karaczany (gatunek karalucha więc należy zachować ostrożność by się po domu nie rozlazły bo to nie zbyt przyjemne)
*larwy mącznika młynarka i mączniarza olbrzymiego
(uwaga na twardy pancerz-najlepiej podawać wyliniałe osobniki i nie przesadzać z ilością)
* drewnojady (uwaga na twardy pancerz-najlepiej podawać wyliniałe osobniki i nie przesadzać z ilością)
* muchy (w ramach przysmaku bo to sama bezwartościowa chityna)
* szarańcze
* pasikoniki
* dżdżownice (koniecznie przed podaniem należy trzymać je dobę bez ściółki by dżdżownice przeczyściły swój układ pokarmowy, nie wolno dawać ich za dużo ze względu na toksyczny śluz)
* ryby
* noworodki mysie (osobiście nie dałabym ich mojej agamie bo mi ich po prostu szkoda...)
* ślimaki
* plankton łąkowy (zebrany na czystych nie pryskanych terenach, daleko od dróg, trzeba uważać bo w planktonie łąkowym mogą być różne pasożyty.)
* patyczaki
* drobno pokrojone nie trujące liście, owoce, warzywa.
* motyle, ćmy

Nie wolno agamie dawać:
* larwy much (Są bardzo ciężko strawne dla agamy i jeśli nie zostaną zagryzione przez jaszczurkę to mogą poprzegryzać jej przewód pokarmowy)
* owady mające żądła
* sałata (chłonie zanieczyszczenia z gleby)
* rabarbar
* szczaw
* brokuły
* pomarańcze
* pomidory (chłoną zanieczyszczenia i większość jest pryskana)
* tofu
* kwaśnymi owocami

Małe jaszczurki należy karmić co dziennie. Dorosłe wystarczy karmić co 3-4dni.

TERRARIUM:
Minimalne wymiary terrarium dla trzech agam (samiec i dwie samice) to 200/70/100 dla jednej wystarczy 150/60/100. Oczywiście należy pamiętać że im większe terrarium tym lepsze. Agama jest nadrzewną jaszczurką wiec w terrarium nie może zabraknąć licznych konarów i gałęzi. Tylną i boczne ściany wyklejamy płytami korkowymi, co zwiększa przestrzeń życiową naszej gadzinki.
W terrarium nie może zabraknąć dużego basenu, w którym agama będzie się kąpała i załatwiała. Woda musi być wymieniana za każdym razem gdy jaszczurka się załatwi, ponieważ agamy często podczas kąpieli piją wodę z basenu(!) Głębokość basenu powinna być przystosowana do wielkości gada. Nie może być za głęboki bo może spowodować to utopienie się jaszczurki, nie może być jednak zbyt płytki. Najlepiej gdy w basenie jaszczurka może swobodnie się zanurzyć mogąc jednocześnie wspierać się o dno. Woda w basenie powinna mieć temp. Ok. 23*C. Za zimna woda zniechęci jaszczurkę do kąpieli. W terrarium powinno znajdować się wiele roślin, które nie tylko ozdabiają terrarium ale jednocześnie dodają bardziej naturalny wygląd terrariom co polepsza samopoczucie smoka. Najlepsze do agamich terrariów są: paprocie, epifity i inne rośliny (nie trujące!) wytrzymałe na panujące warunki i temperament zwierzaka. Polecane są także sztuczne rośliny. Jako podłoże najlepiej sprawdza się kostka kokosowa, która bardzo dobrze trzyma wilgotność. Terrarium musi mieć dobrą wentylację. Jeżeli po zroszeniu go woda wysycha po ok. 2 godzinach to znaczy że wielkość wentylacji jest mniej więcej dobra z zdrowie naszych podopiecznych nie jest zagrożone. Wilgotność w terrarium powinna wynosić 70-80% w dzień i 90% w nocy, należy zraszać kilka razy dziennie. Do określania wilgotności w terrarium niezbędny jest hydrometr. Najlepiej elektroniczny ponieważ „klasyczne” często pokazują niewłaściwy % wilgotności. Cykl oświetleniowy jaszczurki powinien trwać 12-13godzin. Oświetlenie powinno składać się ze zwykłej świetlówki lub z emitującej ciepło żarówki żarowej. Co drugi dzień powinno się naświetlać agamy żarówka UV przez ok. 20 min. Nie powinno się naświetlać gadziny za długo, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia oczu. Temperatura panująca w domu naszego smoka powinna wynosić 25-30*C a pod promiennikiem ciepła może dochodzić do 35*C. W nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 24*C. Do utrzymywanie idealnej temperatury przydaje się kabel grzewczy i regulator temperatury.
Jeśli zdarzy nam się przez kilka dni nie utrzymywać takiej temperatury, wilgotności tylko troszkę niższą nie powinniśmy wpadać w panikę. Nawet zalecane jest kilka dni o zbliżonych lecz troszkę innych czynnikach. Bo przecież na wolności agama nie ma zawsze stałej temperatury i pogody ;)

ROZPOZNAWANIE PŁCI:
Rozpoznawanie płci u osobników dorosłych (od 18 mies.) jest dość proste. Samiec ma większą głowę, większe szczęki, pokaźniejszy grzebień z dłuższymi kolcami. Samiec ma większe otwory udowe i większą kieszeń pod gardłem. Na ogół jest masywniejszy od samicy. Nasada ogona jest większa u samca i widać na niej dwie wypukłości.

ROZMNAŻANIE:
Bardzo trudne, w amatorskich terrariach wręcz niemożliwe. Osobniki przeznaczone do rozmnażania muszą mieć przy najmniej dwa lata i długość 60cm. Muszą być silne i zdrowe. W naturze okres godowy trwa od grudnia do stycznia. Jaja zostają złożone w płytkiej jamie w wilgotnym podłożu, często w pobliżu wody, ale powyżej jej poziomu. W niewoli samica jest płodna 2 mies. Podczas drugiej części okresu powinno się zmniejszyć temperaturę (23*C w dzień i 20*C w nocy) Czas oświetlania także należy skrócić do 10godz dziennie. Potem klimat musi stopniowo wzrastać do normalnej temp, naświetlania i żywienia. Aktywność płciowa gadów powinna się rozpocząć. Samica zwykle składa do 16 jaj 60dni po zapłodnieniu. Samica składa je w umiarkowanie wilgotnym podłożu na głębokość ok. 20cm. Rozwój zarodkowy trwa 65-101dni. Młode agamy błotne tworzą grupy. Osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat przy długości ok.50cm.

ZIMOWANIE:
Agamy błotne nie zimują. Na ten czas można obniżyć temperaturę do 23*C w dzień i 20*C w nocy.

ŁĄCZENIE:
Agamy błotne można łączyć nie tylko z przedstawicielami tego samego gatunku ale także z innymi gadami lub dużymi płazami o podobnych wymaganiach klimatycznych. Współlokatorzy agam nie mogą być zbyt mali, bo mogą stać się przekąską jaszczura. Na towarzyszy agam błotnych nadają się dobrze m.in. legwany zielone, gekony toke, bazyliszki, większe scynki i ropuchy agi itd. itp. ...

AKTYWNOŚĆ:
Dzień.

RADY DOTYCZĄCE ZAKUPU AGAMEK:
* Po pierwsze należy się krytycznie przyjrzeć zwierzęciu. Jeżeli wygląda na wychudzone, nabrzmiałe, na jego skórze są jakieś nierówności, pasożyty, wrzody lub guzy albo palce i pazury nie są prawidłowo wykształcone, nie kompletne, a oczy zaklejone, to takie zwierze nie powinno być przez nas zakupione!!! Ponieważ jest ono na pewno chore i raczej nie będzie uszczęśliwiać nas swoją długowiecznością.
* Powinno się także wziąć zwierzę do ręki, by móc dokładniej przyjrzeć się zwierzątku. Gdy zwierzę jest słabe i apatyczne prawdopodobnie jest chore i również nie nadaje się na długowiecznego przyjaciela. Jeżeli agama wyrywa się to z całą pewnością jest zdrowa. Trzymając ja mocno możemy obejrzeć niewidoczna dotąd stronę brzuszna. Należy sprawdzić czy okolice steku są czyste. Brzuszek powinien być gładki i czysty. Są to bardzo ważne sprawy, których nie należy ignorować.
* Ostatnią ale wcale nie najmniej istotną sprawa jest to skąd to zwierze pochodzi. Jeżeli jest to agama wyhodowana w niewoli łatwiej będzie ja oswoić i nie powinna być ona bardzo agresywna. Szczególnie ważne jest to dla początkujących terrarystów.

UWAGI:
Nie wolno trzymać dwóch samców razem, gdyż te jaszczurki mają silnie rozbudzony instynkt terytorialny i będą toczyć ostre walki co może skończyć się tragicznie dla któregoś smoczyska. Agamki błotne bardzo dobrze nadają się do trzymania w terrariach i dobrze znoszą niewolę. Są to gady dość ruchliwe czego przykładem nie może być mój Jack, który ma wrodzone zdolności do „nic nie robienia całymi dniami” choć czasem ma dziwne napady skakanie i rujnowania terrarium. Jedną i chyba jedyną poważną wadą agam jest to że czasem pocierają pyszczkiem o szyby, których najprawdopodobniej nie widzą. Nikt nie wie dlaczego tak się dzieje... Takie pocieranie pyszczkiem o szyby mogą prowadzić do zranień, które nie wyleczone mogą prowadzić do deformacji pyszczka. Jeśli zauważymy u naszych agam różne ranki (nie tylko te na pyszczku) szybko trzeba zaprowadzić nieszczęśnika do weterynarza.
Agamy są bardzo ciekawskimi jaszczurkami i dlatego trzeba na nie cały czas zwracać uwagę szczególnie gdy są wypuszczone na spacer.Autor: EwuśQa - Ewa Salwerowicz
Gadu-Gadu: 7518207
E-mail: ewa.salwerowicz@wp.pl

komentarz[5] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334018
Dziś275
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.021 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji